Йога предлага различни варианти за практики подходящи за всеки. Йога практиката е подходяща и за бременни, когато е правилно модифицирана, спомага за поддържането на формата, здравето и гъвкавостта на тялото, което пък е също благоприятно и за плода.
По-голяма част от йога практиките започват със загряващи упражнения за гърба, ръцете и краката. След това асаните ще помогнат да се изгради силата и издръжливостта. В края, се релаксира, като в някои практики, може да имате и медитация. Те ще помогнат да разпуснете след упражненията и ще позволят на тялото да вгради ползите от тях в себе си. След йога практика, ще се чувствате по-спокойни, уравновесени и пълни с жизнена енергия. Продължителността на практиките варира от 60 до 90 мин., което дава необходимото за тялото време да се разтвори и регенерира.
Ползите, които йога дава при бременност
Ако йога се практикува на редовни начала, тя предоставя както физическо и ментално здраве, така и емоционален баланс. Асаните (позите) могат да помогнат да:
- Да се подобри циркулацията, тонуса на мускулите, и гъвкавостта
- Да се поддържа добра емоционална стабилност, чрез релаксация, дихателни техники и медитация
- Да получите спокойствие, след като насъбралото се напрежение в мускулите е премахнато.
Ето и отговори на някои от въпросите, които може да имате:
Никога през живота си не съм посещавала йога практика. Проблем ли е да започна сега, когато съм бременна?
Бременността е един прекрасен момент, за да се започне. Асаните за начинаещи са по-лесни отколкото повечето хора си представят. В допълнение към това, ще има много други майки, с които може да създадете добри контакти.
Започването е нежно и бавно. Инструкторът ще модифицира асаните по начин, който ще бъде най-добър за състоянието. Слушай инструктора и наблюдавай как реагира тялото ти. Йога асаните са основно предназначени за разтягане, но без натиск или напрежение. Ако обаче има усещане на болка или дискомфорт е препоръчително да се спре и да се направи консултация с инструктора.
Правейки упражненията усетете нежния начин, който позволява на тялото да се отвори и издължи по време на позите без натиск и напрежение. Практиката протича бавно и плавно, но все пак, ако има нужда да спрете и да си починете, направете го. Препоръчително е да си носите вода, за да се хидратирате. Както и да сте хапнали нещо много леко поне два часа преди започването на класа.
Споделянето с доктора си, че сте решили да започнете йога. И е хубаво да говорите с инструктора си спрямо каквито и да било притеснения свързани с практиката.
Кога мога да започна йога?
Най-правилното време за започване на йога, ако никога преди не сте практикували, е по време на второто тримесечие, което в седмици е около 14 или 15 – тата седмица. Йога не е препоръчителна по време на първото тримесечие, поради риск от аборт. Затова, да сме в сигурната и безопасна зона, е желателно да я практикуваме в посоченото време по-горе. Също, през второто тримесечие тялото ни няма да се чувства изморено след йога практика.
Някои инструктори споделят, че при инвитро заченати бебета, е желателно да се изчака дори и до 20-тата седмица преди да започнете йога.
Ако решите да практикувате йога по време на първото тримесечие, придържайте се към релаксация и дихателни техники. Ако сте се занимавали с йога преди бременността, намалете натоварването, като наблюдавате много внимателно тялото си.
При йога за бременни е хубаво да внимаваме със следното:
- Избягвайте пози, които притискат корема и включват задържане на въздуха
- При умора, по-добре спрете и си починете
- Докторът и йога инструктора да са запознати с решението ви да посещавате йога практики за бременни.
- Не е препоръчително да лежите по гръб след 16-тата седмица
- Избягвайте да лежите по корем
- Не правете позите с главата надолу
- Не правете поза мост
- Не правете големи извивания
След като сме запознати с някои от основните и важни аспекти – подгответе си екипа и се наградете с посещение на йога клас. Вие го заслужавате, затова не отлагайте. Йога залите и местата, където се предлага Йога за бременни са много. Затова си направете проучването. В следващи публикации ще опиша къде има подобни местенца и малко повече информация за тях.
Приятно занимание.
—Таня Васи — от BeYogalicious
По материали на Baby Center UK