Нади Шодхана

В тази статия дойде време да опиша дихателната техника Нади Шодхана и нейните разновидности. Техника, която лично на мен е една от любимите, и чрез които успявам да обърна потоците на мъжка и женска енергия, както и да балансирам дишането си. Лесна и много приятна техника за приложение, която препоръчвам на всеки да опита и разпознае.

Ползите –  Нади Шодхана осигурява на тялото захранването му с необходимото количество кислород. Въглеродния диоксид е ефективно изкаран, а кръвта е пречистена от токсини. Мозъка е стимулиран да работи на максимален капацитет. Също допринася за спокойствие, яснота на мисълта и концентрация, и се препоръчва за тези, които работят основно умствена работа. Повишава жизнеността и намалява нивата на стрес, тревожност и напрежение, като се хармонизират енергиите. Изчиства енергийни блокажи и балансира Ида и Пингала каналите, поощрявайки потока на енергия е Сушумна канала, който води до по-дълбоки нива на медитация и духовно пробуждане.

Прочетете статията за енергийните ни канали тук

За тези от вас, които желаете просто да опитате дишането и да не се задълбочавате в него – няма проблем – пробвайте, не е задължително да продължавате с надграждането (както е пояснено понататък в статията). Всичко с времето си, както много от нас знаят – съзнанието се гради, няма как да го придобием изведнъж.

Позиция на ръката: Насагра мудра (позиция на върха на носа)

Задръжте пръстите на дясната ръка пред лицето. Поставете внимателно показалеца и средния пръст в областта на междувеждието (6-та чакра), и двата пръста да са релаксирани.

Палеца е над дясната ноздра, докато безименния е над лявата. Тези два пръста контролират потока на дишане през ноздрите, като се полага натиск върху всяка последователно. Малкия пръст е удобно разположен и свободен. Ако практиката продължи продължително време, можем да използваме лявата ръка, която да подкрепя лакътя на дясната.

Нади Шодхана Техника 1  (Метод за пречистване на психиката) – Подготвителна практика

Седнете в удобна медитативна позиция – полу-лотос или лотос. (Ако е необходимо подложете си одеяло, за да имате по-добра опора и да успеете да отпуснете тялото си. Друг вариант, е да седнете с гръб към стената с прави крака, за да може да поддържате гърба изправен.) Дръжте главата и гръбначният стълб изправен.

Отпуснете цялото тяло и затворете очи.

Ще приложим йогийско дишане за кратък период от време.

Нека подготвим дясната ръка в мудра Насагра, а лявата я полагаме отпусната на лявото коляно в мудра Чин или Гиян.

Запушваме дясната ноздра с палеца – вдишайте и издишайте през лявата ноздра 5 пъти. Честотата на дишане да е нормална, и сме напълно осъзнати за всяко вдишване и издишване.

След тези 5 дишания, отпускаме дясната ноздра и с безименния пръст запушваме лявата. По същия начин вдишваме и издишваме през лявата ноздра 5 пъти, като поддържаме нормална честота на дишане.

Свалете ръката и дишайте през двете ноздри 5 пъти.

Това представлява едно повторение на техника 1.

Да се прилага по 5 повторения или 3 до 5 минути, като дишането да се осъществява без напрежение. След като практикуваме тази техника 15 дни, можем да преминем към следващата техника 2

Техника 2: Дишане, чрез редуване на ноздрите

При тази техника продължителността на вдишването и издишването е контролирано.

Затваряме дясната ноздра с палеца и дишаме през лявата ноздра.

В същото време отброяваме на ум: „1, Ом; 2, Ом; 3, Ом;, докато вдишването приключи. Това е основно отброяване.

Дишаме дълбоко с йогийско дишане, като сме напълно релаксирани.

Затваряме лявата ноздра сега и дишаме през дясната, и едновременно отброяваме отново: 1, 2, 3, като времето за вдишване и издишване да е еднакво.

След това, вдишваме през дясната ноздра, като правим същото отброяване. В края на вдишването през дясната ноздра, затворете дясната, и отворете лявата, като издишате през нея, като отброяваме до три отново.

Това представлява едно повторение.

Упражняваме по 10 повторения ежедневно.

Съотношения и време: след няколко дни, ако разбира се няма трудности, да се повиши продължителността на вдишването и издишването с по една бройка т.е. до 4 да се отброява. Продължаваме така да увеличаваме вдишване/издишване с по една бройка, когато става лесно. Така продължаваме докато стигнем 24:24.

Важно е дишането да се извършва възможно най-спокойно и е хубаво да не забързваме отброяването ако не ни стигне дъх. При най-малкото неудобство, намаляваме бройката на отброяване.

След като постигнем едно добро ниво на съотношението 24:24, можем да го променим на 1:2. Например, вдишваме с отброяване до 4, издишваме – до 8; или вдишваме – до 5, издишваме – до 10; като максимума е 12:24. Това съотношение поставя спокоен ритъм за сърцето и мозъка, като помага при лечението на сърдечно съдови заболявания и заболявания на нервната система – специфично. Докато при неразположения от стресов характер, действието е генерално.

След като усвоим напълно Техника 2 можем да минем на Техника 3.

Аз лично все още не съм стигнала до тук, но практикувам ежедневно и неуморно. J

Ще се радвам да споделите своя опит в групата за Споделен опит и алтернативни методи на лечение

Ще споделя и останалите техники, за да придобиете представя на къде е необходимо да се движим откъм дихателни практики. 

Екстра типс за вас 

Техника 3: с Антар Кумбака (вътрешно задържане)

При тази техника с представено Антар Кумбака или вътрешното задържане на дъха.

Затваряме дясната ноздра, като дишаме спокойно през лявата и отброяваме до 5.

След края на вдишването, затваряме и двете ноздри, като задържаме въздуха в дробовете и отброяваме отново до 5.

Гласовият апарат (глотиса), може да бъде леко свит, за да задържи въздуха в дробовете.

Издишваме с отброяване до 5, като отворим дясната ноздра. Веднага след издишването поемаме отново въздух с дясната ноздра, като отброяваме до 5. Затваряме и двете ноздри и задържаме за 5.

Отваряме лявата ноздра и издишваме през нея при отброяване отново до 5.

Това представлява едно повторение.

Поддържаме постоянно съзнателно дишане и отброяване. Правим 10 повторения.

Съотношение и време: поддържането на стриктно съотношение при практикуването на вдишване/задържане/издишване е изключително важно. Съотношението се променя със способността ни да задържаме дъха за дълги периоди от време при постепенно надграждане. След като усвоим съотношението 1:1:1, ще покачим на съотношение 1:1:2. Например, вдишване с отброяване до 5, задържане – до 5, издишване – с отброяване до 10. След няколко седмици на практика, след като това съотношение е усвоено добре, покачваме съотношението на 1:2:2 или Вдишване х 5; Задържане х 10; Издишване х 10.

След като приложим успешно предишното съотношение, можем да увеличим бройките с прибавяне по една бройка към Вдишването т.е. от 5 да станат 6, като всяко повторение ще се състои от вдишвания х 6; задържане х 12; издишване х 12. И така.. а напредване на всяко увеличаване, можем да стигнем до бройката от 24:48:48. Следователно, разбира се, увеличаваме съотношенията както следва 1:3:2 и 1:4:2. След като започнем да правим спокойно тези съотношения можем да преминем към техника 4.

Техника 4: с Антар и Бахир Кумбака (вътрешно и външно задържане)

В тази техника в представено външното задържане на дъха или Бахир Кумбака.

Дори и да изглежда лесно, не се старайте да задържате външния дъх.

Вдишайте през лявата ноздра. Задръжте дъха вътре, както е описано в техника 3.

Издишайте през дясната ноздра. След като дробовете са празни възможно най-много изпразнени, затваряме и двете ноздри и задържаме, като отброяваме за избрания брой.

Издишайте леко, преди да поемете отново въздух – това ще освободи заключването на дробовете, което сме направили при задържането и глотиса, и ще върне меко дейността на дихателната система.

Вдишвайте бавно през дясната ноздра.

Задръжте дъха вътре в Антар кумбака.

Издишайте през лявата ноздра.

Отново, затваряме и двете ноздри и задържаме дъха навън с Бахир Кумбака за бройката, която искаме.

Това представлява едно повторение.

Запомнете, да вдишате леко през дясната ноздра преди за поемете отново въздух и да започнете следващото повторение.

Правим по 5 повторения.

Съотношение и време: съотношението е необходимо да започне с 1:4:2:2 за Вдишване : Вътрешно задържане : Издишване : Външно задържане. Продължителността на вдишването също ще бъде увеличена от 5 на 6, както при предишната техника, с напредване на практиката.

Не увеличавайте бройката на вдишване, докато не се почувстваме комфортно с прилагането на упражнението.

Осъзнаване: Физическо ниво – на дишането и отброяването. На психическо ниво – умът лесно може да ни отнесе на друго място по време на Нади Шодхана. В началото може да не хващате на време тези моменти, но е важно да се връщате към практиката т.е. към сегашният момент. Нормално мозъка ни работи в миналото, на база минали събития, затова при всяка възможност – приемете мисълта – кажете думата „Безпристрастен/на съм“ и продължете с дишането и отброяването. Духовно – работи се с аджна чакра 9 чакрата на третото око).

Предупреждение: В зависимост от фазата на луната, една от двете ноздри нормално започва да доминира над другата по време на изгрев или залез. Това са времена на интензивна ”swara”, „Дишане“ и дейността им тогава не трябва да бъде променяна. Винаги дишайте спокойно без насилие над себе си. Дишайте само през носа. При най-малкото неразположение намалете съотношението или продължителността на времетраенето на упражненията. Напредвайте бавно с Нади Шодхана, не пришпорвайте себе си.

Повторения: Това дишане е препоръчително да се практикува след физическа практика (асана), след загряващи или разхлаждащи дихателни практики, и преди бхрамари и юджай пранаями. Най-доброто време за практика е между 4 и 6 ч. сутринта, но може да се приложи и в други часове на деня, с изключение след хранене.

Времетраене: от 5 до 10 повторения или 10 до 15 минути на ден

Практики: Практиката Нади Шодхана е предназначена да се прилага за дълъг период от време. Всяка техника е необходимо да бъде практикувана за минимален период от 6 месеца, с изключение на Техника 1, която може да бъде практикувана от 2 до 4 седмици. Развиването на съотношенията и времевото отброяване може да отнеме дори години.

Техниките 1 и 2 подготвят белите дробове и нервната система за техники 3 и 4, които техники представят задържането на дъха.

Най-голямата полза от тази практика ще бъде след като последователно и систематично се усвоява всяко ниво, вместо да се мъчим първично с техниките за напреднали.

Интересни факти: В превод този метод на дишане означава Нади – „Канал“ или „поток на енергия“ и Шодхана – „пречистване“ – или практика, която пречиства енергийните канали в тялото.

Числото 24, което е използвано в отброяването на дъха, е извлечено от древен текст, които използва Гаятри мантра да изчисли продължителността на пранаямите. Гаятри мантра е съставена от 24 индивидуални мантри.

Ако намирате сайта и блога полезни за вас и вашето развитие ще сме благодарни ако подкрепите дейността на екипа, чрез дарение през www.paypal.com на taniavasi@yogaliciousbg.com.

Бъдете здрави

По книгата: Йога - Асана, Пранаяма, Мудра, Бандха - Свами Шивананда

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Privacy Overview

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

 

Моля имайте предвид, че за да ползвате услугите, предоставени от www.yogaliciousbg.com, Вие предоставяте Ваши лични данни според вида на ползваната услуга.

Личните Ви данни ще бъдат обработени, както следва:

Цели, основания и срокове

  1. Регистрация за получаване на клиентски намаления за извършване на услуга, безплатен наръчник; уебинари и/или регистрации за онлайн йога уроци. За програма лоялен клиент Данните, които ще бъдат използвани са - Име, Имейл, и телефон.
  2. Обработване, администриране, изпълняване и осчетоводяване на направената от Вас регистрация. За тази цел данните ще бъдат обработвани за срок до:
  • 11 години за данните, подлежащи на данъчни проверки и необходими за счетоводни цели,

а за всички останали данни – до:

  • 6 години след последната Ви регистрация или след приключване на процедурите, свързани с евентуални спорове по правни претенции
  • директен маркетинг чрез изпращане на информация за продукти, промоционални условия, кампании, бюлетини и други реклами, свързани с дейността на „Фън Казино България“ ЕООД. Това обработване се основава на законния интерес на „Фън Казино България“ ЕООД да рекламира своите стоки и/или услуги. Разбира се, ще обработваме личните Ви данни за тази цел, само докато Вие не възразите срещу това.

Трети лица, които имат достъп до данните

Ако Вашата заявка подлежи на доставка от куриер, Вашите данни ще бъдат обработвани и от наш партньор, дружество, предоставящо куриерски услуги.

Ние можем също да възложим на външни експерти, като счетоводители и маркетингови агенции, една или всички от гореизброените дейности по обработване на Вашите лични данни, като осигурим тяхната защита и законосъобразно обработване.

Вашите права

Имате право да възразите срещу обработването на личните Ви данни за целите на директния маркетинг по всяко време, като изпратите възражението си по един от следните начини:

  • по имейл до marketing@yogaliciousbg.com;
  • с писмо, адресирано до:„Фън Казино България“ ЕООД, с адрес: гр. Трявна 5350, ул. Асеневци № 37, Република България;
  • по какъвто и да е друг начин, посочен от Фън Казино България в съответното директно маркетингово съобщение – например чрез линк за отказване, изпратен в имейл.

Ако подадете такова възражение срещу директния маркетинг, повече няма да обработваме личните Ви данни за тази цел.

 

Можете да упражните правото си на достъп, коригиране или изтриване на личните Ви данни и правото си да ограничите обработването, като изпратите съответно заявление, използвайки горепосочените контакти.

Имате право и да подадете жалба в Комисията за защита на личните данни за незаконосъобразно обработване на Вашите лични данни.

За връзка използвайте следните контакти:

E-mail: marketing@yogaliciousbg.com

Телефонен номер: +359 876 878 859