Пранаяма (дишане) – същност, приложение и значение за здравето ни

В няколко поредни статии бих искала да споделя с Вас стъпките, които ми помогнаха да развия съзнанието си в насока дихателни практики и приложението им в ежедневието ми. Преди това обачe ще напиша малко теория, която е хубаво да знаем, преди да започнем с практиката, за да знаем основните стъпки и какво да очакваме.

Какво е Пранаяма?

Думата пранаяма е основно дефинирана като „контрол над дишането“. Въпреки, че определението изглежда правилно на база упражненията, пълното значение на думата не е напълно изразено. Пранаяма, се състои от два корена: прана  и аяма. Прана – означава „жизнена енергия“, тази енергия, която съществува във всичко около нас. Въпреки, че е много близко свързана от същност с въздуха, който поемаме, енергията е много по фина от самият въздух или кислорода. Следователно, пранаяма не бива да се приема като прости дихателни упражнения целящи да се вкара повече кислород в дробовете. Целта на пранаяма е да използва дишането, за да се повлияе на потока на енергия в надите (енергийните канали), които са част от енергийното ни тяло.  Докато определението на думата „аяма“, означава „разширение“. Следователно правилният превод на думата „пранаяма“ е „ разширяване на размерите на енергията“.

Техниките, които се използват за пранаяма ни дават методите, чрез които жизнената сила може да бъде активирана и регулирана, за да може да се достигне едно по-високо ниво на вибрационна енергия.

Четирите аспекта на пранаяма

В дихателните практики има четири важни аспекта, които се използват. Това са:

  • Вдишване
  • Издишване
  • Задържане на дъха вътре
  • Задържане на дъха отвън

Различните дихателни практики използват различни техники, които използват четирите аспекта на дишането. Има и друга разновидност на пранаяма, наречена Кевала Кумбака или спонтанно задържане на дъха. Това е ниво за напреднали, което се появява при постигане на високи нива на медитация. По време на това състояние белите дробове преустановяват своята дейност и дишането спира. В тези моменти пердето, което ни пречи да видим фините аспекти на съществуването ни бива вдигнато и ние успяваме да видим висшата визия на реалността.

Най-важната част на пранаяма е всъщност Кумбака или задържането на дъха. За да практикуваме кумбака успешно обаче, е необходимо постепенно да развием контрол над дихателните функции. Следователно в практиките пранаяма се отделя повече внимание в началото на вдишването и издишването, за да се засили издръжливостта на дробовете и да се балансират нервната и праничната системи, като подготовка за практиката на кумбака. Тези практики повлияват на потока на прана в енергийните канали (надите), като ги пречиства регулира и активира, като това подсилва физическата и психическата стабилност.

Енергийното тяло

Според йога физиологията – човешката структура е съставена от пет тела или обвивки отговарящи за различните аспекти или измерения на човешкото съществуване. Тези пет тела са познати като:

  • Аннамая коша – храна – материално тяло
  • Маномая коша – разум – характер – ментално тяло
  • Пранамая коша – въздух – биоплазмено или енергийно тяло
  • Виджнамая коша – мъдрост – екстрасенсно или висше ментално тяло
  • Анандамая коша – блаженство – трансцендентно тяло

Ето и кратко описание на значението на Кошите, цитирано от Уикипедия

„Коша (санскрит: कोश), обикновено тълкувано като „обвивка“, е една от петте обвивки на Атман, или „Себе-то“ според Ведантическата философия.

„Според системата на Коша в Йогическата философия, по същество човешкото съществуване съдържа физически и психологически аспекти, които функционират като една холистична система. Системата на Коша се отнася до тези различни аспекти, като слоеве на субективната опитност. Слоевете варират от плътното физическо тяло до по-фините нива на емоции, разум и дух. Психологията се отнася до емоционалните, менталните и духовните аспекти на нашето съществуване. Заедно, всички тези аспекти правят нашата субективна опитностт бидейки живи.“ „

Въпреки, че тези пет обвивки функционират заедно, за да се формира едно добре интегрирано цяло, практиката на пранаяма работи основно с пранаяма коша. Пранаяма коша е съставена от 5 основни пранични енергии наречени „панча“, или 5-те прани: прана, апана, самана, удана, виана.

Прана, в този смисъл не се има предвид космическата енергия, а като част от пранаяма коша, която влияе на частта между ларинкса и горната част на диафрагмата. Тя е асоциирана с дихателните органи , говора и хранопровода, с мускулите и нервите, които ги активират. Това е енергията, чрез която дъхът е придърпан навътре.

Апана  е локализирана в областта под пъпа, като предоставя енергия на дебелото черво, бъбреците, ануса и гениталиите. Основно тя поощрява очистителните функции на тялото.

Самана  е локализирана между сърцето и пъпа. Активира и контролира храносмилателната система: черен дроб, тънки черва, панкреас, стомах, както на отделените от тях секрети. Самана също активира сърцето и циркулационната система, и е отговорна за асимилацията и дистрибуцията на хранителни вещества.

Удана контролира областта на тялото над шията; активира всичките сетивни рецептори – очи, нос, уши. Мисълта и съзнанието за външния свят няма как да съществуват. Удана също активира и хармонизира крайниците и асоциираните с тях мускули, сухожилия, нерви и стави, както и е отговорна за изправената позиция на тялото.

Виана – насища цялото тяло, като регулира и контролира всяко движение и координира останалите прани. Виана действа като резерв от енергия за другите четири прани.

Заедно с петте основни пранични енергии, ръка за ръка, вървят и фините пранични енергииупа прана. Те са:

  • Нага – отговорна за оригване и хълцане
  • Коорна – отваря очите и стимулира премигването
  • Крикара – генерира глад, жажда, кихане и кашляне
  • Девадата – отговаря за съня и прозяването
  • Дхананджая – отговорна за разграждането на тялото след смъртта му

Прана и начинът ни на живот

Начинът ни на живот имат дълбоко влияние на пранаяма коша и енергиите. Физическите активности, като упражнения, работа, сън, хранене, и сексуални взаимоотношения – всичко това афектира потока на прана в тялото.

Способностите на ума, като емоция, мисъл и въображение засягат енергийното тяло много повече. Нередовността в ежедневието ни (хранене, секс стресови ситуации и т.н.) изтощават или запушват потока на енергия. Това се отразява като резултат, който всички ние познаваме на „изтощеност“. Намаляването на определената прана води до намаляването на жизнеността на органите и крайниците свързани с нея, което пък от своя страна води до заболяване или метаболитна дисфункция.

Техниките използвани в пранаяма обръщат този процес, като захранват и балансират различните пранични енергии състоящи се в Пранаяма коша. Дихателните техники е необходимо да се практикуват след края на ежедневна тренировка и преди медитация. – Важно правило, което на мен много ми помогна.

Прочетете за моя метод на медитация тук  

Дишане, здраве и пранаяма

Дишането е най-необходимият и важен процес в тялото. Влияе на дейността на всяка една клетка и най-вече е директно свързан с ефективността на работата на мозъка.

Нормално ние вдишваме по 15 пъти в минута или 21,600 пъти на ден. Вдишването захранва изгарянето на кислорода и глюкозата, която произвежда енергия, за да захрани всяка мускулна контракция, жлезна секреция и мисловен процес.

Повечето от нас дишаме неправилно, като използваме малка част от капацитета на дробовете. В този случай дишането е основно повърхностно, което лишава тялото от кислород и енергия (които са витални за доброто здраве).

Първите 5 практики, които ще опиша тук са подготвителни и ни подготвят, за да навлезем постепенно и да изградим правилния дихателен навик. Допълнително, те развиват способността ни осъзнато да овладеем дихателния процес, който нормално игнорираме. С практиката развиваме чувствителност към дишането, като мускулите в гръдната кухина се развиват и се повишава техния витален капацитет, като ги подготвя за същинските дихателни техники.

Ритмично, дълбоко и бавно дишане стимулира спокойствието и чистотата на ума. Неправилното дишане разстройва ритъма на мозъка, което води до физически, емоционални и психически блокажи. Те, на свой ред, водят до вътрешни конфликти, небалансиран характер, хаотичен живот и заболяване. Дихателните практики прилагани редовно създават регулярност и дихателни навици, които заместват негативните, и обръщат процеса към позитивен. Този резултат се получава при вземането на контрола върху дишането и презаписването на естествените, спокойни ритми на тяло и ума.

Въпреки, че дишането е основно несъзнателна дейност – съзнателен контрол може да бъде поет във всеки един момент. В следствие, се образува мост между съзнателната и несъзнателната част на мозъка. Чрез дихателните практики – енергията, която е блокирана от невротични, несъзнателни мисловни модели може да бъде освободена и да бъде насочена към по-творчески ориентирани дейности.

Дишането и продължителността на живота

Освен положителните ефекти, които дишането ни набавя, то е отговорно също за качеството и продължителността на живота ни. Древните йоги изучават природата в детайл.  Те забелязали, че животните с бавен ритъм на дишане като питони, слонове и костенурки, и други, имат дълга продължителност на живота, докато тези с по- чест ритъм на дишане, като кучета, птици, зайци и т.н. живеят само за няколко години. От тези наблюдения те осъзнали важността на бавното и дълбоко дишане за удължаване на човешкия живот. Тези, които дишат бързо и повърхностно са склонни към по-кратка продължителност на живота, в сравнение с тези, които имат бавно и дълбоко дишане. На физическо ниво, това се обяснява с факта, че дишането е директно свързано със сърцето т.е. сърцето е президентът, а дишането е вицепремиера. Бавен ритъм на дишане поддържа сърцето силно, добре хранено, като допринася за дълъг живот. Дълбокото дишане също повишава абсорбцията на енергия, което подобрява динамиката, жизнеността и цялостното ни здраве.

Дихателните практики, когато са прилагани редовно допринасят за здравето на тялото, като премахват блокажите от енергийното ни тяло, което отваря каналите и повишава абсорбцията на енергия. За да можем да покачим нивото на съзнанието си е необходимо да работим за изчистването на системите. С други думи, умът ни да е спокоен, да сме овладели и спокойно да контролираме потока на енергия, което ще се отрази на мисловният ни модели модела на поведение. Това се постига с постоянството в дишане и медитации.

Когато успеем да постигнем спокоен ум, енергията да тече свободно през всичките енергийни канали – се отваря вратата към съзнателното израстване, което ни води към едно по-висше съществуване. Много ми харесва цитатът на Свами Шивананда, който ще споделя:

„Съществува тясна връзка между дишането, потоците на нервните импулси, и контролът на вътрешната енергия (жизнената енергия). Тази енергия се манифестира на физическо ниво, чрез движение и действие, а на умствено ниво, като мисъл. Пранаяма, кара един йоги да се опитва да се реализира цялата космическа енергия през тялото си, като се старае да постигне перфектност, като се сдобие с всички сили на вселената.“

Основни напътствия при провеждането на практиката си

Важно е при всяка практика да се подхожда съзнателно и да се упражнява с модерация, балансирано и внимателно в частност с вътрешното и външно мислене и живот.

Дишане. Винаги дишайте през носа, а не през устата (ако не сте специално инструктирани за това). Носът винаги трябва да се почиства с физиологичен разтвор и нети каничка, и най-вече да е чист преди практиката ви. Задръжте вниманието си на ноздрите по време на прилагането на техниките. При вдишване е необходимо да се отворят и леко разширят, докато при вдишването се връщат в нормалното им отпуснато състояние.

Време на практика. Най-доброто и препоръчително време за практика е през ранните сутрешни часове, когато тялото е свежо, а умът има възможно най-малко впечатления/отпечатъци. Ако този вариант не е удобен, друго подходящо време е малко след залез слънце. Успокояващи дихателни техники могат да бъдат практикувани преди сън. Постарайте се да практикувате редовно и в определени часове всеки ден. Последователността и редовността увеличава силата и волята, както и подготвя тялото и ума за повишената жизнена енергия. ВЪРВЕТЕ БАВНО, бавен и постепенен процес е важен.

Място за практика. Практикувайте в тиха, чиста и приятна за вас стая, която е добре проветрена. Избягвайте да медитирате на директно под слънцето, защото има опасност тялото да прегрее, освен ако практиката не е сутрешна, когато лъчите на слънцето са меки, ползотворни и здравословни.

Позиция при дишане. Удобна и устойчива медитационна поза е необходима, за да може да се приложи ефективно дишането, както и да се осигури спокойствието на тялото по време на практиката. Поза „полу-лотос“ е една от най-подходящите пози. Разбира се, може да я модифицирате според нивото си на гъвкавост – да седнете на блокче, на одеяло, или друг повдигащ леко таза предмет. Необходимо е тялото да е възможно най-релаксирано през цялата практика, като гръбначния стълб, шията и главата се поддържат изправени. При възможност използвайте тъкани от естествени материи, за да можем да подсигурим възможно най-добра проводимост на енергия.

Последователност. Важно правило е дихателните техники да се изпълняват след асани (физически упражнения) и преди медитацията ви. След изпълнението на пранаяма, може да легнете в поза „Шавасана“ за 3-4 минути.

Облекло. Да са свободни и удобни, направени от естествени материи, по възможност.

Празен стомах. Изчакайте поне 3-4 часа преди дихателната практика. Ако има храна в стомаха, тя причинява натиск върху диафрагмата и дробовете, което прави пълно и дълбокото дишане трудно.

Хранене. Балансиран хранителен режим е препоръчителен – протеини (30%), въглехидрати (50%), мазнини (20%), минерали, витамини и вода (2-3л. дневно). Свежа и жива храна да е основната съставка от дневния прием. С напредване в практиките е препоръчително да се премине към вегетарианска диета, но според мен е важно да не се определяте, а да слушате тялото си. С напредване в практиките вие ще съумеете да се отворите към вътрешните си усещания и да знаете какво трябва да поемете, за да компенсирате липсите в на тялото в текущият момент.

Странични ефекти. Когато започвате дихателни техники за първи път, е възможно да се появят някои странични ефекти, при нормално здрави хора. Те са свързани с процеса на пречистване и изхвърлянето на токсини. Някои от вас знаят този процес като „криза“. Усещания, като сърбеж, изтръпване, горещина или студ, както чувство на лекота или тежест може да се появят. Това е временно неразположение и преминава с напредване на практиката.

Противопоказания. Пранаяма – да не се прилага по време на болестно състояние. Въпреки, че прости техники и коремно осъзнаване може да бъде приложено в поза „Шавасана“. В зависимост от техниката да се прилага с изключително внимание при бременност.  

В следващата статия ще продължим с Естественото дишане, което включва коремно, гръдно и ключично… но повече по темата тогава. Сега се насладете на прекрасното време и вземете своите 2 часа слънце и витамин Д, от които се нуждаем на дневна база.

 

Бъдете здрави
По книгата: Йога - Асана, Пранаяма, Мудра, Бандха - Свами Шивананда
Posts created 52

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Privacy Overview

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

 

Моля имайте предвид, че за да ползвате услугите, предоставени от www.yogaliciousbg.com, Вие предоставяте Ваши лични данни според вида на ползваната услуга.

Личните Ви данни ще бъдат обработени, както следва:

Цели, основания и срокове

  1. Регистрация за получаване на клиентски намаления за извършване на услуга, безплатен наръчник; уебинари и/или регистрации за онлайн йога уроци. За програма лоялен клиент Данните, които ще бъдат използвани са - Име, Имейл, и телефон.
  2. Обработване, администриране, изпълняване и осчетоводяване на направената от Вас регистрация. За тази цел данните ще бъдат обработвани за срок до:
  • 11 години за данните, подлежащи на данъчни проверки и необходими за счетоводни цели,

а за всички останали данни – до:

  • 6 години след последната Ви регистрация или след приключване на процедурите, свързани с евентуални спорове по правни претенции
  • директен маркетинг чрез изпращане на информация за продукти, промоционални условия, кампании, бюлетини и други реклами, свързани с дейността на „Фън Казино България“ ЕООД. Това обработване се основава на законния интерес на „Фън Казино България“ ЕООД да рекламира своите стоки и/или услуги. Разбира се, ще обработваме личните Ви данни за тази цел, само докато Вие не възразите срещу това.

Трети лица, които имат достъп до данните

Ако Вашата заявка подлежи на доставка от куриер, Вашите данни ще бъдат обработвани и от наш партньор, дружество, предоставящо куриерски услуги.

Ние можем също да възложим на външни експерти, като счетоводители и маркетингови агенции, една или всички от гореизброените дейности по обработване на Вашите лични данни, като осигурим тяхната защита и законосъобразно обработване.

Вашите права

Имате право да възразите срещу обработването на личните Ви данни за целите на директния маркетинг по всяко време, като изпратите възражението си по един от следните начини:

  • по имейл до marketing@yogaliciousbg.com;
  • с писмо, адресирано до:„Фън Казино България“ ЕООД, с адрес: гр. Трявна 5350, ул. Асеневци № 37, Република България;
  • по какъвто и да е друг начин, посочен от Фън Казино България в съответното директно маркетингово съобщение – например чрез линк за отказване, изпратен в имейл.

Ако подадете такова възражение срещу директния маркетинг, повече няма да обработваме личните Ви данни за тази цел.

 

Можете да упражните правото си на достъп, коригиране или изтриване на личните Ви данни и правото си да ограничите обработването, като изпратите съответно заявление, използвайки горепосочените контакти.

Имате право и да подадете жалба в Комисията за защита на личните данни за незаконосъобразно обработване на Вашите лични данни.

За връзка използвайте следните контакти:

E-mail: marketing@yogaliciousbg.com

Телефонен номер: +359 876 878 859