Споделен опит е нещо незаменимо, когато става въпрос за надграждане на знанията ни. Затова реших да споделя аз как навлизам най-лесно в медитативно състояние и какво ми помага да достигна това блаженство. Както повечето от нас знаят всеки усеща своя метод, след като пробва няколко различни варианта и с практиката в един момент се получава от самосебеси. Важни са постоянството и мотивацията. Както при всичко останало, с което се захващаме тези два фактора са основни. Постоянството ни създава навика, и с всеки изминал ден ние ставаме по-добри и ни е по-лесно. Докато мотивацията или нагласата да медитираме или да започнем йога практика е много важна, защото с правилната настройка ние ще извлечем максимума ползи от тях. В случай, че ни е трудно да приемем мисълта, че трябва да седнем и само да медитираме (както аз имах този проблем) и самата идея ни се струва скучна, може да направите следното: Прикрепете медитацията към физическата практика, която извършвате, било то йога, било то фитнес, бягане, разходка в планината, кикбокс, тап аут, канго джъмпс и т.н. Много е лесно – защото винаги след всяка подобна практика ние разтягаме и разпускаме мускулатурата си, за да може упражнението да има един пълноценен ефект и точно тук е момента, в който можете да вкарате медитацията.
Поради причината, че аз практикувам йога ще опиша моя метод за медитация след йога практиката, от там вие може да извлечете своето т.е. това, което би се вписало най-добре във вашия случай.
По принцип правя ежедневно йога. В седмицата имам 3-4 практики по около 60-90 минути, през останалите дни правя по 10 повторения на Поздрав към слънцето вариациu Аи Б, както и комбинирам с това други пози, които са в частност с работата ми върху щитовидната жлеза (поза свещ и рало, стойка на глава) и за гъвкавост на тялото(поза гълъб, и пози за отваряне на чатала). Вкарвам медитацията след всяка практика, но с различна продължителност. След 60 минутна йога например оставам за около 30 минути да медитирам, защото усещането е блажено. В дните с по-кратки практики оставам за около 5-10 минути.
Намерете своята продължителност и слушайте тялото си. В началото разбира се, може да започнете с по-малко от това, но бъдете последователни и най-вече постоянни.
Ето и стъпките, които следвам при едночасова практика:
- Кратко мисловно изказване за благодарност към енергията и вселената, за това, че имам възможност да живея пълноценно и желанието да съм здрава. Ръцете ми са в молитвена поза прилепени една към друга пред гърдите ми и съм със затворени очи.
- Практика
- След практиката – сядам в поза полу-лотус, като използвам една капка от Етерично масло от Дива МЕНТА, което отваря дробовете и захранва с кислород мозъка и кръвта.
- Правя две дихателни техники
- Нadi shodhana – Нади Шодхана
- Kapal Bhati – Капалабхати
- След като съм захранила достатъчно енергийните си центрове и канали с кислород и жизнена енергия лягам в поза Шавасана и се завивам с одеяло, понеже при навлизане в Алфа ниво тялото понижава функциите си до минимум.
- Моля се наум за прошка за всичко, с което съм се сблъскала през времето – прошка за това, ако съм наранила себе си или някой друг съзнателно и несъзнателно, прошка за това, ако съм предизвикала неприятни ситуации за мен или някой друг, и отправям позитивни мисли за хората и ситуациите, като благодаря за това, че са в живота ми.
- Тогава отправям фокуса си върху дишането отброявайки всяко едно от 10 до 1 и така отброявам поне 10-20 пъти. Усещането е невероятно – лекота, свобода и дори визуализации на лица, места и действия.
- Излизането от медитация става бавно, като започнете да се раздвижвате леко започвайки от краката нагоре. Обръщате се на дясно, за да не натоварвате сърцето и се изправяте бавно в седнала поза. Благодарете за практиката и затова, че сте щастливи, обичани и светли. Намасте
- В този момент сме постигнали едно ниво на баланс и захранване, което искаме да поддържаме в моментите, когато нямаме възможност да практикуваме йога или медитация. Тогава аз използвам Поларис Диск – който прави това за мен. Захранваме с жизнена енергия дори, когато фокуса ми е на друго място. Дава ми хармония, мир, спокойствие, свежест и позитивен заряд. За съжаление много от изобретенията на Тесла и Лаковски са потулени, но благодарение на д-р Дино Томич имаме реалната възможност да се възползваме от знанията на гениите.
Повече за тези дихателни техники може да намерите в менюто на сайта.
Важно: този вид легнала медитация е приятен, но е необходимо да се наблюдаваме, за да не заспим.
Основната цел на медитацията е да можем да се научим да изключваме мозъка си е моментите, когато не ни оставя намира и мислите ни тормозят. Крайната цел е „Нулевата точка“, както я е описал Джо Витале в книгата си Абсолютна Неограниченост. Тази нулева точка, в която се намираме само ние и никой или нищо друго няма място там. При всяка медитация усещанията може да се различават, както при всеки един човек се различават. Знайте, за да бъде приятна и непринудена медитацията е необходимо да премахнете всички очаквания и да се отдадете на енергията. Не сте сами и никога няма да бъдете сами. Премахнете контрола и не се страхувайте. Всичко ще бъде наред. Ако имате някое по-силно преживяване, не се притеснявайте, това е знак, че енергията във вас (Кундалини) се пробужда. Доверете се на висшите сили, защото те са тези, които ни напътстват. Няма случайни неща, всичко е вече предвидено за вас и реалността ви. Затова се насладете на този божествен и блажен път, който душата ни е избрала за нас. Радвайте се на всеки момент от живота и изпитайте наслада дори и от болката. А болката – това е тема, която ще опиша по-нататък в следващите публикации в блога.
Ще се радвам да споделите опита си с мен, за да можем да надградим това, което вече знаем.