Болките в лумбалната част на гръбначният стълб (кръст) са често срещан феномен, който има все по-голям прираст, дори и при млади мъже и жени. Ако страдате от болки в кръстната област и търсите вариант да си помогнете, тук можете да намерите някои от възможните варианти, за да си помогнете. Посочила съм само част от помощните варианти, които вярвам, че ще имат най-ефективно приложение било то с превантивна цел или в период на възстановяване след травма и др.
- Редовен Масаж – препоръчително е масажите да са изцяло насочени холистично. С други думи, освен върху физическото тяло, да се работи, на психическо, емоционално, и енергийно ниво, за да се постигне един цялостен ефект.
- Физически упражнения – за активация/релаксация на определените мускулни групи стабилизиращи сегментите, които се отнасят до конкретната болезнена зона.
- Йога – йогата е вариант, които е щадящ, но едновременно с това тонизиращ, релаксиращ метод. Метод, който работи на много нива в нас, за да можем да постигнем желания баланс. Както всяка практика е ноебходимо да се подходи внимателно, да се проучи кой вариант от йогата ще е най-подходящ за Вас. В случая – терапевтичната йога е добър вариант. Отварям една голяма скоба тук, помнете, че е ноебходимо да намерите източника на болката т.е. кои ежедневни движения и пози на тялото са подпомогнали мускулите, които трябва да работят да бъдат инхибирани, а тези, които не трябва да са прекалено активирани. Един добър функционален анализ би бил много полезен за Вас.
- Остеопатия – Остеопатията е добър метод за корекции на дадени промени в опорно-двигателния апарат, стига да имате всичко необходимо преди това – рентгенова снимка, ЯМР, и други обективни изследвания, за да може специалиста да има добра видимост какво трябва да коригира. Има много специалисти в областта, но малко са тези, които имат добра ориентация по картата на тялото. Дори и да е от на-добрите, има други фактори, като време, правене на пари и т.н. които не им позволяват да си направят необходимите функционални тестове, за да разберат индивидуалните промени за определения случай.
Това са временни решения, защото тялото е динамична система, и е необходимо да се търси комбинация от решения за подпомагане на здравословния му статус.
Решението е следното:
- Самонаблюдение – например, кои движения и пози на тялото ни създават претоварване на даден мускул.
- Тренировки със специалист кинезитерапевт за целенасочена работа с необходимите зони.
- Функционално изследване от кинезитерапевт/физиотерапевт
- 4 Д изследване (няма облъчване) на гръбначен стълб за информация в насока гръбначен стълб и промени в него.
Всеки от нас може да направи своя избор като намери най-подходящият за него терапевт и практика, за да се постигне ефекта на лечение.
Тестването и изпитването на различните методи е добър вариант да намерим най-бързо своя метод на лечение, защото както знаем – ние сме уникални по своята същност и самия лечебен процес може да протече по различен начин за всеки.
Холистични масажи
Холистичните масажи са един от най-приятните пасивни начини за възстановяване на тялото. Методите използвани в масажите са индивидуални за всеки и се цели поощряване на парасимпатиковата нервна система, която пък от своя страна е отговорна за процеса на растеж в тялото т.е. регенерацията.
Холистичния масаж предлага също и работа на емоционално и психическо ниво, което ни помага да поемем стреса в ежедневието си много по-лесно и неусетно. Зареждането, което получавате е на едно по-различно ниво от обикновените масажи предлагани в повечето студиа.
Повече за Холистичните масажи може да прочетете тук.
Физически упражнения
Физическите упражнения – са задължителен аспект, който в повечето случаи се пренебрегва и се прибягва до лежерния и пасивен начин на самопомощ – лекарства, акупунктура, минерални извори, и др. Нормално те ни дават временно облекчение, но не премахват причината довела ни до това състояние.
Целите, които е хубаво да си поставим през този период на тренировки са:
- постоянство – ежедневни упражнения, с редуване на мускулните групи и добра почивка
- коригиране на невромускулния модел – фунционално изследване, преобучаване на връзката мозък мускул, съзнателна промяна/корекция на модела, и др.
- баланс в тренировките – претоварването води до негативен ефект нормално, затова броя тренировки е необходимо да бъда съобразен с капацитета на тялото в определения период от живота на трениращия.
В този период също е хубаво да се направи анализ на приеманата храна, и да се поощри балансираното хранене, което ще доведе до едно функционално тяло. Дори да правите дълги диети и ограничения, след приключване на този период, какво правим обикновено? Връщаме се към старите навици и разбра се старите неразположения и килограмите също се връщат. Защото не сме обмислили добре какво всъщност правим в дългосрочен план, а само в периода, който е за самата диета.
Йога
Йогата е друг, също много добър метод за приложение при болки в кръста, но разбира се, да се практикува с повишено внимание, защото има пози, които не са препоръчителни за това състояние. Затова се посъветвайте с вещо лице преди да започнете практиката. В интернет също има много видеа, които показват редица упражнения, които могат да се приложат в тази насока. Но най-добрият вариант, е да се започне редовна ежедневна практика, всяка сутрин преди работа, заедно с дихателни упражнения, които ще помогнат на тялото да се адаптира за предстоящият дълъг ден, но отново – изключително важно е да слушаме тялото си и съзнателно да правим упражненията, вместо механично. Активацията на мускулите сутрин е изключително важна, за да можем да им напомним, че е необходимо да работят. Така, с постоянство се постига разработване на връзката ум – тяло (невро-динамика), която е изключително необходима за ежедневието ни.
Защо ежедневна практика?
Защото стандартите, които са ни наложени предразполагат появата на заболявания. Стандартите са направени за целите на икономиката, за един добре залежал човек, който няма желанието да се раздвижи, за да изчисти токсините от себе си, и да престане да бъде токсичен, както в мислите си, така и е действията си спрямо себе си и околният свят. Затова всичко, което направим е над „нормалното“ за средностатистическия човек е добре да се прави за нашето здраве. (отново – слушайте тялото си, но различете старата програма, която в повечето случаи е подвеждаща). Тествайте, проверете и се уверете. Важно е да преминете бариерата, която тялото налага на база староизградената програма. То нормално иска да ни ограничи до това, което вече знаем. За да я преминем ще ни е необходима мотивация. Когато мотивацията свърши идва ред на дисциплината, затова е добре да сме наясно с процеса, преди да се захванем, за да не се почувстваме предадени от самите себе си. Нещо, което убива желанието в нас да продължим на пред и ни дава възможност да намерим извинение да спрем. И по този начин, ние се озоваваме отново в омагьосания кръг, който до болка познаваме. Знайте! Това е процес и трябва да бъдете готови и да приемете, че това ще е начин на живот, а не временна промяна, след която ние ще можем да се върнем към нормалната си рутина, която ни е докарала болките в кръста.
Остеопатия
Това е добро, но временно решение за всеки от нас. Наместването е необходимо да се извърши от опитен специалист, който трябва преди наместването да направи диагностика, за да може да се разбере къде точно е проблема. Помнете! Не пропускайте диагностиката. Все пак веднъж или два пъти в годината е добре да се прави профилактично наместване, за да може да се помага на тялото, и ако има някакви блокажи – благодарение на разместване – да се оправят. В повечето случаи имайте предвид, че ако усетите и най-малкия дискомфорт, като прищипване, като силни болки в ишиас, гръбначен стълб – посетете възможно най-скоро специалист хиропрактик, за да не създавате нова мозъчна програма базирана на болката, мислите и последващото ги поведение на тялото, което може да доведе до сериозни заболявания и страдания. (относно мозъчните програми – Джо Диспенза има доста добре описани случаи как работи мозъка ни, и какво можем да постигнем с него- както да си навредим, така и да си помогнем)
И така.. това е, което мога да споделя на този етап. Разбира се, има доста информация относно мазила, които биха могли да помогнат за преодоляването на болките в кръста и мускулите, за които понататък може да понапиша. Все още проучвам варианти върху себе си, за да постигна най-добрия възможен ефект.
За тези, които сте готови да направите Холистичен масаж на цяло тяло при мен, заповядайте и запишете час на 0876 878 859 или пуснете запитване през формата за контакт.
Повече информация за предлаганите масажи от мен може да намерите тук.
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава
The page is well organized and offers practical advises on healthy practices.
Thank you so much for the nice words.